Serwis

Menu

Interesujące strony

SPA Bardejowskie Kupele: Okolia

 

Ruiny zamku Zborov

Ruiny zamku nazwano Makowa Głowa (Makovica), znajdują się na zboczach góry i jest otoczony lasem. Najstarsze dowody mówią o tym, że zamek pochodzi z XIII wieku, chociaż prawdopodobnie, zamek został wybudowany dużo wcześniej.

 

Kroniki z 1325 roku wspominają o kasztelanie zamku Filipie Drugeth. W latach 1364 – 1470 zamek należał do rodu Cudarovcov, po ich wymarciu król Matej darował zamek rodowi Rozgonyiovcom, który rezydował na zamku aż do roku 1512. Następnie zamek przekazali Tárczayovcom, którzy tam rezydowali do 1548 roku. Kolejnymi właścicielami zamku byli Serédyovci, którzy w latach 1549-1601 wybudowali na zamku nowe fortyfikacje, które miały chronić przed najazdami. W 1601 roku zamek kupili Rákócziovci. Podczas powstania w 1684 roku zamek został bardzo zniszczony. Następnie podczas wojny w 1914 roku zamek został doszczętnie zniszczony.

 

Ústrednou časťou hradu je mohutný donžon, ku ktorému patril palác, kaplnka a ďalšie budovy, obklopené nepravidelnou hradbou opevnenia s polkruhovými baštami. Ďalšie veľké nádvorie, ktoré obopína jadro hradu, je prístupné z juhu, kde stála brána s padacím mostom, chránená vežou. Z vnútornej strany opevnenia boli obytné a hospodárske budovy. Zvonku múr zosilňovali bašty.

 

Kościół Św. Idziego

Wystawiony w XIV w., rozbudowany w latach 1448-1458 przez mistrza Mikulasza z Bardejowa. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, ale zachowano w nim gotycki styl. W 1970 roku kościół został ogłoszony narodową pamiątką kultury.

 

Jasovska jaskinia

Ma bardzo bogatą szatę naciekową na którą składają się białe, brązowe, szare, brązowo-czerwone pagodowe stalagmity, stalagnaty, naciekowe wodospady, tarcze i bębny. Na ścianach jaskini zachowało się wiele starych napisów i rysunków. Temperatura powietrza w jaskini waha się od 8,5 do 9,5 °C, wilgotność względna od 90 do 98 %, co sprzyja idealnym warunkom do leczenie astmy i alergii. Od 1995 roku w jaskini odbywają się lecznicze pobyty speleoklimatyczne również dla dzieci. Trasa turystyczna ma długość 550 m.

 

Drewniane kościółki - budowle sakralne

W okolicy Bardejowa znajduje się dziewięć z dwudziestu siedmiu kościołów drewnianych, które w roku 1968 zostały zaklasyfikowane jako narodowe zabytki kulturalne. Są to następujące kościoły: Fricka, Jedlinka, Lukov, Krive, Zborov, Hervatov, Trociany, Koznany

 

© spa.bardejovske.infoHotele

Wczasy

Specjalne oferty