Serwis

Menu

Interesujące strony

SPA Bardejów: Historia uzdrowiska

Historia uzdrowiska Bardejowskie Kupele

Istnieje dokument z 1241 roku, który potwierdza istnienie Bardejowskiech uzdrowisk. Dokument jednak nie mówi, że kompleks uzdrowiskowy istniał jako osobna część miasta. SPA (uzdrowisko) było znane wśród Cystersów, którzy przenieśli się z Polski po najazdach Tatarów w 1242 roku. Cystersi używali Bajderowskich źródeł do leczenia różnych chorób. Dokumenty z XIV wieku opisują Bardejów jako suwerenne miasto królewskie. Ta wspaniała reputacja miasta i jego źródeł spowodowała, że miasto w 1505 roku zostało oficjalnie uznane jako uzdrowisko (SPA). W tym roku zostało wybudowanych 6 kabin SPA w pobliżu mineralnych źródeł. Zgodnie z miejskimi dokumentami 1693 roku i 1694 roku SPA należało do miasta.

Miasto wybudowało budynki uzdrowiskowe niedaleko mineralnych źródeł w 1732 roku. Po roku 1783 w mieście znajdowało się 12 drewnianych domów SPA, ceglany pub i drewniany teatr.

Projekt z 1791 roku, zaprojektowany przez E. Sikulzsky zakładał budowanie wyłącznie centrów uzdrowiskowych (SPA). Plan rozbudowy miasta z 1816 roku zakładał wybudowanie łaźni, saun, auli, pubów, sali konferencyjnej. Architekt J. Laszlo zostawił wolną przestrzeń na wydarzenia kulturalne, która miały odbywać się na świeżym powietrzu. Również została przewidziana przestrzeń na obiekty sportowe i nowe obiekty uzdrowiskowe.

Pod koniec XVIII i na początku XIX wieku zgodnie z miejską koncepcją zagospodarowania terenu miasto miało ewoluować jako część wyłącznie uzdrowiskowo-rekreacyjna bez bezpośredniego połączenia z miastem Bardejów. W tym czasie zostało wybudowano dużo domów i hoteli SPA jak i willi i domów dla turystów. Miasto podążało zgodnie z kierunkami wyznaczanymi przez największe SPA w Europie. Miasto również rozkwitało podczas wojen napoleońskich.

Pomimo, że miasto nie miało ciepłych źródeł, stało się bardzo popularne wśród Polskiej i Węgierskiej szlachty. SPA zostało odwiedzone, przez wiele ważnych osób w 1821 roku. Szlachta odwiedzająca SPA spowodowała, że miasto stało się również bardzo popularne wśród niższej i wyższej szlachty jak i nowej grupy społecznej jaką była burżuazja.

Leczenie w tych czasach składało się głównie z kąpieli w mineralnych wodach. Najbogatsi mogli zamieszkać w pokojach, do których była poprowadzona mineralna woda prosto z źródła. Dzięki czemu mogli zażywać kąpieli mineralnych w swoich pokojach.

Miasto cieszyło się dużą liczbą spektaklów teatralnych wykonywanych przez artystów z całej europy.

W 1825 roku w mieście znajdowało się już 80 centrów SPA i ceglany kościół. Gdy w 1834 roku budowano nowe uzdrowisko to wyremontowano sale taneczną, odrestaurowano teatr. Gdy wybudowano kasyno to stało się ono centrum spotkań. Miasto cieszyło się tak dużą popularnością, że wielu szlachciców zdecydowało się na wybudowanie własnych willi.

W 1848 roku rewolucja, pożary oraz powodzie zniszczyły miasto. Pomimo to miasto zaczęło odżywać w drugiej połowie XIX wieku. W tym czasie większość zniszczeń zostało odbudowanych oraz wybudowano kolejne budynki.

Wybudowanie stacji kolejowej w 1893 roku spowodowało przywrócenie świetności uzdrowisku. Poprawienie dojazdu spowodowało, że Bardejów stał się miastem SPA numer jeden wśród Węgierskiej arystokracji i burżuazji.

Bardejowskie Kupele (Bardejowskie SPA) stało się najpopularniejszym miastem SPA na Słowacji z mineralnymi wodami i bardzo dobrymi rezultatami leczniczymi. Mineralna woda była pita w połączeniu z różnego rodzaju sokami i winami. Takie napoje były serwowane jako odświeżające koktajle.

Park uzdrowiskowy (SPA Park) należy do jednych z najstarszych parków na Słowacji. Został założony na początku XVIII wieku. Do początku pierwszej wojny światowej, park był nie tylko miejscem uzdrowiskowym, ale również miejscem spotkań towarzyskich i kulturalnych.

© spa.bardejovske.infoHotele

Wczasy

Specjalne oferty